Jan 7 2010
Inkallningsträning handlar egentligen till ungefär 90 % om störningsträning. Min hund ska välja bort olika frestelser dvs störningar för att välja mig i alla lägen.
Jag skulle vilja att det ser ut som om min hund tänker ”aha, hon försöker lura mig att springa efter den där haren/fram till den där hunden/leksaken/katten/människan/maten men jag tänker inte gå på det där, jag håller mig här istället”. Allt som händer runt omkring ska hunden välja bort för att välja vara med mig.
Det blir med andra ord en slags skvallerträning eller en ordlös ”inkallning”. Hunden kommer till mig så fort den får syn på en frestelse – för att bli belönad hos mig. Störningarna blir en signal – ”spring till matte”.
Kanske 10% av arbetet handlar om själva momentet att springa till mig i full fart på kommando. Det lär jag in genom att först och främst belöna ALLA gånger min hund kommer in spontant till mig på promenad. Eftersom jag vill ha fart in så belönar jag gärna med fart – kastar leksak bakom mig så hunden springer förbi eller drar en leksak bakom mig och springer i väg (jaktinkallning). Detta varierar jag med goda godisbelöningar.
Ganska snart sätter jag på kommando när hunden är på väg mot mig i full fart. Successivt flyttar jag kommandot så det kommer allt närmre den punkt då hunden startar sin språngmarsch mot mig. Till slut kallar jag innan hunden har börjat springa.
Vid någon punkt sätter jag ihop de här två övningarna. När hunden är upptagen med att leka med en annan hund/människa eller äta/jaga något kallar jag in. Men innan jag gör detta så har jag försvårat störningarna steg för steg.
På en av mina inkallningskurser, som för övrigt är den kurs då jag ser resultat snabbast hos eleverna, kallade vi på ”examen” in en älghund genom ett litet hav av störningar: Andra hundar, människor som kastade kongar framför nosen. Hunden fick zick-zacka sig fram för att nå sin matte. Det var underbart att se. Särskilt som matte kom med hunden till kursen och berättade att den tidigare stack och var borta i timmar så fort hon kopplade loss den…
Häromdagen fick jag alltså träningshjälp för att förbättra inkallningen på Totte. Nedan kommer en filmsnutt på hur vi jobbade. Vi började med den allra enklaste formen av störning. Jenny håller en liten torrfoderbit i sin knutna hand. (Jag belönar med korv). Inledningsvis belönar jag för att Totte ger upp sina försök att med slickningar ”öppna” Jennys hand. (Detta fick vi tyvärr inte på film, vi hade redan tjuvstartat, men några klick senare är filmkameran på.) Ganska fort så blir dessa försök kortare och kortare.
Då höjer vi kriterierna. Jenny börjar smacka och locka på Totte. Först blir Totte intresserad men börjar snart välja bort även detta. Han är vid något tillfälle inne på att göra en kedja – springa fram – dutta – titta på matte. Jag låter det hända några gånger men sedan håller jag bara inne på klicket. När han märker att kedjan inte lönar sig så fångar jag att han tittar upp på mig och sedan är vi på banan igen.
Nästa kriteriehöjning är att Jenny tar fram en leksak. Då belönar jag också med leksak. Eller rättare sagt – jag belönar de RIKTIGT bra valen som Totte gör med leksak och de andra med godis.
Som ni hör så är jag inte den tysta typen när jag tränar ;-D. Det är väldigt förstärkande för mig att få belöna med rösten – jag blir glad när Totte är duktig helt enkelt.
Efter den här inledande träningen så höjde vi kriterierna ytterligare och tog även in ytterligare en typ av störning.
Även detta finns på film så fortsättning följer snart!
4 Responses for "Lilla inkallningsskolan, del 1"
Kanonbra skrivet!
Och söndag it is!
Så gøy! Man blir jo på så godt humør av å se på dere!
Tack båda två, ja och är han inte bedårande söt dessutom den lille Totten, Siv? ;-)
Tack snälla för att jag blev inbjuden till träningen igår!
Du kommer säkert att lyckas med din ”lugn-träning” av Totte. Du är en så duktig och kreativt tänkande tränare.
Hoppas vi syns snart igen!
Leave a reply