Klickersmart
  • Kurser
  • Om Klickersmart

Välj sida

Ställande under gång

Inskickad av Lena | sep 6, 2011 | Filmer, Funderingar, Lydnad | 10 |

Dela med sig:

Betygsätta:

Föregående Störningsträning på film
Nästa Min hårda, oförlåtande tränare

Om författaren

Lena

Lena

Lena Gunnarsson är ägare, redaktör, skribent och instruktör på Klickerförlaget Göteborg AB. Förlaget driver hon ihop med Elsa Blomster och de har även skrivit boken Apportering till vardag och fest. På Klickersmart bloggar Lena om livet med och träningen av sina hundar Totte och Tassla.

relaterade inlägg

Lite filmsnuttar på Maria-träningen

Lite filmsnuttar på Maria-träningen

01 juli 2012

Luktdiskriminering del IX, pinnar på gång

Luktdiskriminering del IX, pinnar på gång

08 mars 2011

Snart ska vi tävla

Snart ska vi tävla

28 januari 2015

Miljöträning

Miljöträning

29 juni 2014

10 kommentarer

  1. AK
    AK på 11 september 2011 på 19:31

    Jo, jag hade nog ungefär koll på vart det kom ifrån. Och förstår vart det syftar. Kul att det finns folk som omsatt galenskapen till höga poäng!! :D

  2. Lena G
    Lena G på 09 september 2011 på 12:00

    Cecilia: Aha, var det Maria, nå då fick väl Fanny det från henne då :o). Cartmans hoppstå är förebilden, det är grymt snyggt!

  3. cecilia
    cecilia på 09 september 2011 på 09:19

    Var det inte Maria Brandel som hittade på Hoppstå? Jag har tävlat i LK1 med Cartman som har lärt sig Ställande Under Gång med hoppstå. Det gick väldigt bra – fast allra snyggast ställande gjorde han när jag sa Ligg… :P

  4. Lena G
    Lena G på 07 september 2011 på 18:35

    Haha, AK; Jag tror det är Fanny som har utvecklat hoppstå för att få det där distinkta tvärnitandet som ger 10 poäng (stilla framben). Det är ifrån henne jag har lärt mig det. Jag har flera vänner som tävlat med det och som får 10:or. Senast en komips där domaren efteråt sa ”det var du med hunden som hade ett sådant bra ställande”. Ursmart idé och väldigt rolig att lära in. Men det ska ju inte vara så högt som Tottes är på filmen utan krympas ytterligare en bit. En bestämd tvärnit helt enkelt! Me like!

  5. AK
    AK på 07 september 2011 på 14:06

    Jättekul att se din träning! Så bra att du noggrant dokumenterar bra och dåligt i träningen.
    I bland undrar jag om den som hittade på ”hopp-stå” gjorde det som ett experiment på vad man kan få folk att göra ;) Det ser helt enkelt hysteriskt kul ut ju! Har du sett någon med ett helt färdigt ställande som tränat in det med hjälp av ”hopp-stå”? Hur ser det ut? Har den tävlat med det?

  6. Lena G
    Lena G på 07 september 2011 på 11:55

    Bra alternativt förslag Morten. (Jag har ju redan löst problemet nu så jag har inget behov av att backa tillbaks dock). Jag tycker att skillnaden mellan omvänt lockande som positionshjälp och som kvalitetssäkring kan vara rätt så liten. Du får gärna utveckla din syn på det. Jag har heller inga alls problem med att använda lite hjälper ibland, även om jag gör det väldigt lite. Med just Totte har det dock visat sig vara en stor hjälp att ibland ge en liten hjälp. :) Så då gör jag det. Och det tar nästan ingen tid alls att ta bort den.
    Håller med om reflektionen kring placering av klicket.

  7. Morten Egtvedt
    Morten Egtvedt på 07 september 2011 på 11:21

    Ok, det var det jeg trodde. Da har jeg et bedre forslag: BAKLENGSKJED!

    Klikk han først minst 5 ganger for å bli stående mens du går bakover. Deretter kan han tilby hopp, og når du fortsetter å gå bakover vil det bli et signal om å bli stående (som også forsterker hoppet). Klikk etter 1-3 sekunder når han fortsatt står rolig etter hoppet. Da blir det ingen omvendtlokking å fjerne etterpå heller. Omvendtlokking bør først og fremst være kvalitetssikring – ikke hjelp :-)

    En annen ting som kan redusere problemet med at han bryter posisjonen etter hoppet, er at man av og til forsinker klikket litt når man trener hopp-stå helt innledningsvis i treningen mens du fortsatt står rolig rett foran han. Noen ganger kan du bare holde igjen klikket til han har landet og stått rolig et sekund eller tre før du klikker. Vi er ofte så ivrige på å klikke presist på ”hovedatferden” at vi glemmer å markere at hunden også holder posisjonen etter et skifte (typisk også i øvelser som avstandskommandering).

  8. Lena G
    Lena G på 07 september 2011 på 10:05

    Tack Ann! Morten; oj, jag kanske var otydlig med det, men han börjar ju gå efter att han hoppat – så fort jag försöker gå bakåt. När jag börjar med omvänt lockande (första gången jag är utomhus ser man det) så klarar han omedelbart hålla positionen. Så det är helt och hållet en positionshjälpare! Omvänt lockande för Totte = håll den positon du har nu!

  9. Morten Egtvedt
    Morten Egtvedt på 06 september 2011 på 20:53

    Så bra med en film som viser trinnene så tydelig! Hvorfor begynte du med omvendtlokking? Jeg skjønte ikke helt det etter å ha sett filmen en gang. Var det for å få fram hoppet, eller for å få han til å holde posisjonen etter hoppet?

  10. Anne o Fred
    Anne o Fred på 06 september 2011 på 18:33

    Skitsnyggt!!!

Annons

Kategorier

Arkiv

september 2011
M T O T F L S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
« aug   okt »

Customized and adapted for Klickersmart by Aust Kommunikation AB